Müge Şenel

21 Temmuz 2016 Perşembe

Archaimbault'tan notlar (1)

Archaimbault o sabah insanlığa karşı umutlarının yok olmaya başladığını ve yaşadığı hayal kırıklığının sol kaburgasındaki sancıyı artırdığını fark etti. Dar görüşlü kimselerin varlığı yüzünden kalbi göğüs kafesinde sıkışıyor, düşündüklerini paylaşacak birini bulamadığı için nefes alamıyordu. Archaimbault yaşadığı çağın kronik hastalığına yakalanmıştı. Ama bunu talihsizlik olarak görmüyor, tam tersine bir lütuf olduğunu düşünüyordu. Yalnızlık hastalığına küçük yaşta yakalanmıştı. Ölene dek bu hastalıkla yaşayacaktı. Uzandığı yataktan odasının tavanının sol köşesinden yerdeki tahta döşemeye kadar ağ örmüş örümceği izlerken zihni şu cümleleri bir araya getiriyordu:

Yalanlarını örtbas edip iyi niyet adı altında davranışlarına kılıf uyduran, yaptıklarının olduğu gibi kabul edilmesini ve sorgulanmamasını isteyen, manipülatif söylemleriyle devamlı çevresini kontrol etmeye çalışan, birçok hijyen koşulunu yalapşap yerine getirmesine rağmen diş macunu tüpünün etrafını temizleyince titiz ve düzenli olduğunu zanneden, hemen hemen her konu hakkında bilgisi olan, kendisi daha önce aynı şeyleri yapmasına rağmen geçmişin herkesçe unutulduğunu varsayarak aynı davranışta bulunanları ayıplayıp ahkam kesen, pislediği tuvalet altın kaplama olunca dışkısını kutsal sanan, salağa yatınca kimsenin yüzüne gerçekleri vurmayacağını düşünen ve burnunun ucundakini görememesine rağmen başkalarının zekasını küçümseyerek, diğer fikirleri hor gören, gereksiz ve ukalaca atıflarda bulunan insanların olduğu yerden geliyorum. Soruyorum size, ayrıcalıklı olduğunuzu düşündüren şey tam olarak nedir? Para mı? Paranın getirdiği ün ve güç mü? Statü üstünlüğü fikriyle kendinizden alt konumda gördüğünüz kişilere karşı istediğinizi yaptırma özgürlüğünü elde ettiğinizi sanmanız mı? Objeler üzerine sabitlenmiş imgesel algının yarattığı empati yoksunu yüceltme eyleminden rahatça ve yüzsüzce faydalanmanız mı? Bu salt gerçeklerin böyle tasvir edilmiş olması sizlere elbette rahatsızlık verecektir, çünkü kendini aşağılamaya ve ötekileştirmeye mahkum etmiş büyük bir çoğunluğun varlığı, zenginliğe duyulan budalaca hayranlık, bastırılmış kıskançlık duygularının abartılı övgüler halinde açığa çıkışı gibi pek çok durumla avutuluyordunuz. Artık öyle olmayacak. Ölene dek elimden geldiğince tüm gerçekleri yüzünüze söylemekten kaçınmayacağım. Ben Archaimbault, sizin gibi vicdanları yosun bağlamış çirkin insanların aslında ne kadar bedbaht halde olduklarını anlatacağım. Eğer ne demek istediğimi anlayamıyorsanız, lütfen sözlerimi didiklemekten kaçının. Bunlar sıradan beylik laflar olmaktan çok uzak, kıymetli ve aydınlatıcı idealardır. Açıkça ortaya koyduklarımın yanında, belirli bir kitleye hitaben gizlediklerim de vardır. Biraz bile olsa kendinizi ve etrafınızı sayemde süzgeçten geçirebilirseniz ne ala...

Archaimbault o anda hitabetini duvarlara ve bir örümceğe karşı yapmış olsa dahi; gözlem ve deneyimlerinin ışığında kendi felsefesi için önemli adımlar atmaya ve çıkacağı bu uzun yolculukta edineceği yoldaşları hayal ederek unutulmaz bir kitap yazmaya başlamıştı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder